Cornell Dubilier Electronics M50G104J1
M50G104J1 picture photo
Mfg. Part Number
M50G104J1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
M50G104J1.pdf
Availability of M50G104J1
QUANTITY
M50G104J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50G104J1
Internal Part NumberEIS-M50G104J1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM50
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.620" (15.75mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.400" (10.16mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50G104J1
Related LinksM50G, M50G104J1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
M50G104J1 Details Description
Related parts for M50G104J1
SSD 122GB 2.5" UATA datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
WR-WTB 2.00MM TERM HOUSING 5PIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG YEL SHLD 1000' datasheet.pdf
IC BUS BUFF DVR TRI-ST ESV datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf