TE Connectivity Measurement Specialties M5141-000005-075PG
M5141-000005-075PG picture photo
Mfg. Part Number
M5141-000005-075PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
TRANSDUCER 1-5VDC 75PSI
Datasheet Download
M5141-000005-075PG.pdf
Availability of M5141-000005-075PG
QUANTITY
M5141-000005-075PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M5141-000005-075PG
Internal Part NumberEIS-M5141-000005-075PG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesM5100
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleCable 2'
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5141-000005-075PG
M5141-000005-075PG Details Description
Related parts for M5141-000005-075PG
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-3 datasheet.pdf
IC 32-BIT BUS SWITCH 80-BQSOP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 6A 125V datasheet.pdf
LED ARRAY 10-SEG CURVED RED datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.5A 120 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 164MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf