TE Connectivity Measurement Specialties M5144-000004-075PG
M5144-000004-075PG picture photo
Mfg. Part Number
M5144-000004-075PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
TRANSDUCER 1-5VDC 75PSI
Datasheet Download
M5144-000004-075PG.pdf
Availability of M5144-000004-075PG
QUANTITY
M5144-000004-075PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M5144-000004-075PG
Internal Part NumberEIS-M5144-000004-075PG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesM5100
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) O-Ring
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style-
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5144-000004-075PG
M5144-000004-075PG Details Description
Related parts for M5144-000004-075PG
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DELTA-SIGMA ADC 24BIT 48-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
PC BOARD ACCELEROMETER 025G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 400POS SMD datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf