TE Connectivity Measurement Specialties M5151-000005-100PG
M5151-000005-100PG picture photo
Mfg. Part Number
M5151-000005-100PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
TRANSDUCER 100# PRES 4-20MA
Datasheet Download
M5151-000005-100PG.pdf
Availability of M5151-000005-100PG
QUANTITY
M5151-000005-100PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M5151-000005-100PG
Internal Part NumberEIS-M5151-000005-100PG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesM5100
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply9 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleCable 2'
Maximum Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5151-000005-100PG
M5151-000005-100PG Details Description
Related parts for M5151-000005-100PG
RES SMD 75K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN SCKT TERM HCS 16AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 12.6KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 6PF 5KV R42 AXIAL datasheet.pdf
OSC PROGRAMMABLE datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf