TE Connectivity Measurement Specialties M5151-000005-500PG
M5151-000005-500PG picture photo
Mfg. Part Number
M5151-000005-500PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
TRANSDUCER 500# PRES 4-20MA
Datasheet Download
M5151-000005-500PG.pdf
Availability of M5151-000005-500PG
QUANTITY
M5151-000005-500PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M5151-000005-500PG
Internal Part NumberEIS-M5151-000005-500PG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesM5100
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply9 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleCable 2'
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5151-000005-500PG
M5151-000005-500PG Details Description
Related parts for M5151-000005-500PG
IC FLASH 32MBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTM 1.19W D 25USMD datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/8" datasheet.pdf
CUTOFF COVER datasheet.pdf
NSA 2GB MEM WINDOWS EMB ENG datasheet.pdf
CONN STACKER 50POS .100" T/H datasheet.pdf