KEMET M550B108K025TA
M550B108K025TA picture photo
Mfg. Part Number
M550B108K025TA
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108K025TA.pdf
Availability of M550B108K025TA
QUANTITY
M550B108K025TA Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108K025TA
Internal Part NumberEIS-M550B108K025TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108K025TA
Related LinksM550B10, M550B108K025TA Datasheet, KEMET Distributor
M550B108K025TA Details Description
Related parts for M550B108K025TA
IC Z8 ROMLESS 68PLCC datasheet.pdf
IC DUAL 4-INPUT MUX 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO277A datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CABLE STR 5POS MALE-MALE 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 15C PIN 120" RBW datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf