KEMET M550B108K025TA
M550B108K025TA picture photo
Mfg. Part Number
M550B108K025TA
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108K025TA.pdf
Availability of M550B108K025TA
QUANTITY
M550B108K025TA Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108K025TA
Internal Part NumberEIS-M550B108K025TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108K025TA
Related LinksM550B10, M550B108K025TA Datasheet, KEMET Distributor
M550B108K025TA Details Description
Related parts for M550B108K025TA
SPOT O'GOLD MINI PV CTW-22-26 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 429MA 380 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.16K OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Crimp datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB R/A G50 F225 SS datasheet.pdf
C/A,SEC KEY,DBL,UTP,CAT6,BLACK, datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf