KEMET M550B108K040BS
M550B108K040BS picture photo
Mfg. Part Number
M550B108K040BS
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108K040BS.pdf
Availability of M550B108K040BS
QUANTITY
M550B108K040BS Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108K040BS
Internal Part NumberEIS-M550B108K040BS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108K040BS
Related LinksM550B10, M550B108K040BS Datasheet, KEMET Distributor
M550B108K040BS Details Description
Related parts for M550B108K040BS
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC SINGLE PCMCIA PWR SW 16-SSOP datasheet.pdf
FIBER OPT 1MM ACRYL RED 1 METER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 5000UF 350V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5POS SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
APPL,HDM 5SMPR042F070F G datasheet.pdf
DSUB 50 F SOD D FLOA G30 ZIN datasheet.pdf