KEMET M550B108M040AA
M550B108M040AA picture photo
Mfg. Part Number
M550B108M040AA
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108M040AA.pdf
Availability of M550B108M040AA
QUANTITY
M550B108M040AA Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108M040AA
Internal Part NumberEIS-M550B108M040AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108M040AA
Related LinksM550B10, M550B108M040AA Datasheet, KEMET Distributor
M550B108M040AA Details Description
Related parts for M550B108M040AA
IC DGTL POT DUAL AUDIO 16-QSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC 1.5KE datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO214AB datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 3.5"LX1.38"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CCP BASE 3 POLE 100A CF PANEL BO datasheet.pdf