KEMET M550B108M040BG
M550B108M040BG picture photo
Mfg. Part Number
M550B108M040BG
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108M040BG.pdf
Availability of M550B108M040BG
QUANTITY
M550B108M040BG Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108M040BG
Internal Part NumberEIS-M550B108M040BG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108M040BG
Related LinksM550B10, M550B108M040BG Datasheet, KEMET Distributor
M550B108M040BG Details Description
Related parts for M550B108M040BG
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf