KEMET M550B108M040TS
M550B108M040TS picture photo
Mfg. Part Number
M550B108M040TS
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108M040TS.pdf
Availability of M550B108M040TS
QUANTITY
M550B108M040TS Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108M040TS
Internal Part NumberEIS-M550B108M040TS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108M040TS
Related LinksM550B10, M550B108M040TS Datasheet, KEMET Distributor
M550B108M040TS Details Description
Related parts for M550B108M040TS
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF DCS-PCS/TX-RX SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf