KEMET M550B108M060BS
M550B108M060BS picture photo
Mfg. Part Number
M550B108M060BS
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108M060BS.pdf
Availability of M550B108M060BS
QUANTITY
M550B108M060BS Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108M060BS
Internal Part NumberEIS-M550B108M060BS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108M060BS
Related LinksM550B10, M550B108M060BS Datasheet, KEMET Distributor
M550B108M060BS Details Description
Related parts for M550B108M060BS
OSC XO 24.576MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049G/X 5" datasheet.pdf
IC CTRLR DC/DC 2PH HI EFF 36SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 24 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 175X69.3MM 24VDC datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58U BNCM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO220-5 datasheet.pdf
PMI CAP CLR STOVEPIPE 11/16 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf