KEMET M550B128M050BS
M550B128M050BS picture photo
Mfg. Part Number
M550B128M050BS
Brief Description
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT
Datasheet Download
M550B128M050BS.pdf
Availability of M550B128M050BS
QUANTITY
M550B128M050BS Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B128M050BS
Internal Part NumberEIS-M550B128M050BS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B128M050BS
Related LinksM550B12, M550B128M050BS Datasheet, KEMET Distributor
M550B128M050BS Details Description
Related parts for M550B128M050BS
RES ARRAY 13 RES 560 OHM 14SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 22V 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKER MF-W 5/5 MINI datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FERRITE CHIP 27OHM 5A datasheet.pdf
CLAMP,LOOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW DO35 datasheet.pdf