KEMET M550B257M100AG
M550B257M100AG picture photo
Mfg. Part Number
M550B257M100AG
Brief Description
CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT
Datasheet Download
M550B257M100AG.pdf
Availability of M550B257M100AG
QUANTITY
M550B257M100AG Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B257M100AG
Internal Part NumberEIS-M550B257M100AG
PackagingBulk
Capacitance250µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B257M100AG
Related LinksM550B25, M550B257M100AG Datasheet, KEMET Distributor
M550B257M100AG Details Description
Related parts for M550B257M100AG
IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR TIMR/RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR IMAGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 300X300X1MM datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf