KEMET M550B257M100BH
M550B257M100BH picture photo
Mfg. Part Number
M550B257M100BH
Brief Description
CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT
Datasheet Download
M550B257M100BH.pdf
Availability of M550B257M100BH
QUANTITY
M550B257M100BH Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B257M100BH
Internal Part NumberEIS-M550B257M100BH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
PackagingBulk
Capacitance250µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B257M100BH
Related LinksM550B25, M550B257M100BH Datasheet, KEMET Distributor
M550B257M100BH Details Description
Related parts for M550B257M100BH
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDI PLUG 210POS 3ROW VERT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 26.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf