KEMET M551B108K025AA
M551B108K025AA picture photo
Mfg. Part Number
M551B108K025AA
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT
Datasheet Download
M551B108K025AA.pdf
Availability of M551B108K025AA
QUANTITY
M551B108K025AA Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B108K025AA
Internal Part NumberEIS-M551B108K025AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B108K025AA
Related LinksM551B10, M551B108K025AA Datasheet, KEMET Distributor
M551B108K025AA Details Description
Related parts for M551B108K025AA
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 30MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CABLE TIE LIGHT-HVY WR BLK 21.9" datasheet.pdf
MODULE XFRMR LAN 10B-T SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG RED 100' datasheet.pdf