KEMET M551B108M025AH
M551B108M025AH picture photo
Mfg. Part Number
M551B108M025AH
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT
Datasheet Download
M551B108M025AH.pdf
Availability of M551B108M025AH
QUANTITY
M551B108M025AH Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B108M025AH
Internal Part NumberEIS-M551B108M025AH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B108M025AH
Related LinksM551B10, M551B108M025AH Datasheet, KEMET Distributor
M551B108M025AH Details Description
Related parts for M551B108M025AH
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.650" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf