KEMET M551B108M050AH
M551B108M050AH picture photo
Mfg. Part Number
M551B108M050AH
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT
Datasheet Download
M551B108M050AH.pdf
Availability of M551B108M050AH
QUANTITY
M551B108M050AH Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B108M050AH
Internal Part NumberEIS-M551B108M050AH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B108M050AH
Related LinksM551B10, M551B108M050AH Datasheet, KEMET Distributor
M551B108M050AH Details Description
Related parts for M551B108M050AH
IC OPAMP GP 160KHZ 5SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 700MHZ 16QSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 4.3V SOT23-3 datasheet.pdf
PATCHCORD 3COND PLUG-PLUG 6FT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 70POS 0.4MM GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC BOOST CONVERTER PMU 20SSOP datasheet.pdf
1/8 BRICKIBC 36-60VIN 48A EVAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf