KEMET M551B108M060AA
M551B108M060AA picture photo
Mfg. Part Number
M551B108M060AA
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT
Datasheet Download
M551B108M060AA.pdf
Availability of M551B108M060AA
QUANTITY
M551B108M060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B108M060AA
Internal Part NumberEIS-M551B108M060AA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B108M060AA
Related LinksM551B10, M551B108M060AA Datasheet, KEMET Distributor
M551B108M060AA Details Description
Related parts for M551B108M060AA
IC REG LDO 2.5V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
FUSE 1A 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS BEAD W/ADJ LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.7UH SMD datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf