KEMET M551B108M060AG
M551B108M060AG picture photo
Mfg. Part Number
M551B108M060AG
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT
Datasheet Download
M551B108M060AG.pdf
Availability of M551B108M060AG
QUANTITY
M551B108M060AG Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B108M060AG
Internal Part NumberEIS-M551B108M060AG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B108M060AG
Related LinksM551B10, M551B108M060AG Datasheet, KEMET Distributor
M551B108M060AG Details Description
Related parts for M551B108M060AG
CABLE FLAT FLEX 20POS 1MM 12" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 24POS datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 6.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
A-INL-M32-P-GY datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf