KEMET M551B108M060AG
M551B108M060AG picture photo
Mfg. Part Number
M551B108M060AG
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT
Datasheet Download
M551B108M060AG.pdf
Availability of M551B108M060AG
QUANTITY
M551B108M060AG Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B108M060AG
Internal Part NumberEIS-M551B108M060AG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B108M060AG
Related LinksM551B10, M551B108M060AG Datasheet, KEMET Distributor
M551B108M060AG Details Description
Related parts for M551B108M060AG
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 220A TO-263-7 datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 300V 8A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN SSL PLUG HSG 3POS CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf