KEMET M551B398K015AS
M551B398K015AS picture photo
Mfg. Part Number
M551B398K015AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 3900UF 15V CHA MNT
Datasheet Download
M551B398K015AS.pdf
Availability of M551B398K015AS
QUANTITY
M551B398K015AS Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B398K015AS
Internal Part NumberEIS-M551B398K015AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B398K015AS
Related LinksM551B39, M551B398K015AS Datasheet, KEMET Distributor
M551B398K015AS Details Description
Related parts for M551B398K015AS
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8-9BIT INVERT 24SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 7.8A 35 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SW 1A 200V 150NS DO204AL datasheet.pdf