KEMET M551B398K015AS
M551B398K015AS picture photo
Mfg. Part Number
M551B398K015AS
Brief Description
CAP TANT POLY 3900UF 15V CHA MNT
Datasheet Download
M551B398K015AS.pdf
Availability of M551B398K015AS
QUANTITY
M551B398K015AS Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B398K015AS
Internal Part NumberEIS-M551B398K015AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B398K015AS
Related LinksM551B39, M551B398K015AS Datasheet, KEMET Distributor
M551B398K015AS Details Description
Related parts for M551B398K015AS
RES 3.3 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 15POS VERT datasheet.pdf