KEMET M551B568K010AG
M551B568K010AG picture photo
Mfg. Part Number
M551B568K010AG
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 5600UF 10V CHA MNT
Datasheet Download
M551B568K010AG.pdf
Availability of M551B568K010AG
QUANTITY
M551B568K010AG Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B568K010AG
Internal Part NumberEIS-M551B568K010AG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B568K010AG
Related LinksM551B56, M551B568K010AG Datasheet, KEMET Distributor
M551B568K010AG Details Description
Related parts for M551B568K010AG
CABLE ASSY PWR-PWR 8 WIRE 60" datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ5 M20 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
BOARD EVAL PSOC 3 datasheet.pdf
SWITC STRGHT LVR SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf