KEMET M551B568K010AS
M551B568K010AS picture photo
Mfg. Part Number
M551B568K010AS
Brief Description
CAP TANT POLY 5600UF 10V CHA MNT
Datasheet Download
M551B568K010AS.pdf
Availability of M551B568K010AS
QUANTITY
M551B568K010AS Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B568K010AS
Internal Part NumberEIS-M551B568K010AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B568K010AS
Related LinksM551B56, M551B568K010AS Datasheet, KEMET Distributor
M551B568K010AS Details Description
Related parts for M551B568K010AS
TYPE N MALE CABLE RG214/U 36" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SL 5.08HC/03/180G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC733LC4B datasheet.pdf
1000 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf