KEMET M551B568M010AA
M551B568M010AA picture photo
Mfg. Part Number
M551B568M010AA
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 5600UF 10V CHA MNT
Datasheet Download
M551B568M010AA.pdf
Availability of M551B568M010AA
QUANTITY
M551B568M010AA Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B568M010AA
Internal Part NumberEIS-M551B568M010AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B568M010AA
Related LinksM551B56, M551B568M010AA Datasheet, KEMET Distributor
M551B568M010AA Details Description
Related parts for M551B568M010AA
SENSOR 15PSIG STEEL 1-5 VDC OUT datasheet.pdf
SIREN PIEZO 5-15 VDC WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN RCPT 26-30AWG CRIMP TERM datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 13pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
CAP POLYMER 2200UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf