KEMET M551B688M008AS
M551B688M008AS picture photo
Mfg. Part Number
M551B688M008AS
Brief Description
CAP TANT POLY 6800UF 8V CHA MNT
Datasheet Download
M551B688M008AS.pdf
Availability of M551B688M008AS
QUANTITY
M551B688M008AS Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B688M008AS
Internal Part NumberEIS-M551B688M008AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated8V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B688M008AS
Related LinksM551B68, M551B688M008AS Datasheet, KEMET Distributor
M551B688M008AS Details Description
Related parts for M551B688M008AS
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 115V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC 12 BIT 30 MSPS A/D 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
VALVE STEM datasheet.pdf
NBC-MS/ 5 0-94B SCO US datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
SR4D4015 datasheet.pdf
2200UF 10V 16X25 105C RAD datasheet.pdf