| Internal Part Number | EIS-M55342E02B1E33RWS | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM0505 | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Resistance (Ohms) | 1.33k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Package / Case | 0505 (1313 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0505 | |
| Size / Dimension | 0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |