Vishay/Dale M55342E02B20B0RTI
M55342E02B20B0RTI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B20B0RTI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B20B0RTI.pdf
Availability of M55342E02B20B0RTI
QUANTITY
M55342E02B20B0RTI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B20B0RTI
Internal Part NumberEIS-M55342E02B20B0RTI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B20B0RTI
Related LinksM55342E0, M55342E02B20B0RTI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B20B0RTI Details Description
Related parts for M55342E02B20B0RTI
RELAY MODULE 4PDT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
63 WAY MALE 90 DEG W J/S datasheet.pdf
KIT EVAL HEATSINK COME/ETX/XTX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf