Vishay/Dale M55342E02B20E0PT5
M55342E02B20E0PT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B20E0PT5
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B20E0PT5.pdf
Availability of M55342E02B20E0PT5
QUANTITY
M55342E02B20E0PT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B20E0PT5
Internal Part NumberEIS-M55342E02B20E0PT5
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B20E0PT5
Related LinksM55342E0, M55342E02B20E0PT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B20E0PT5 Details Description
Related parts for M55342E02B20E0PT5
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
VERTICAL MODULE 48 CKT 28MM datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf