Vishay/Dale M55342E02B249ARWS
M55342E02B249ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B249ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B249ARWS.pdf
Availability of M55342E02B249ARWS
QUANTITY
M55342E02B249ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B249ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E02B249ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B249ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E02B249ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B249ARWS Details Description
Related parts for M55342E02B249ARWS
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 26POS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf