Vishay/Dale M55342E02B249BRTI
M55342E02B249BRTI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B249BRTI
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B249BRTI.pdf
Availability of M55342E02B249BRTI
QUANTITY
M55342E02B249BRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B249BRTI
Internal Part NumberEIS-M55342E02B249BRTI
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B249BRTI
Related LinksM55342E0, M55342E02B249BRTI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B249BRTI Details Description
Related parts for M55342E02B249BRTI
IC POT DIG QUAD 50K 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 47MM datasheet.pdf