Vishay/Dale M55342E02B26B0RT5
M55342E02B26B0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B26B0RT5
Brief Description
RES SMD 26K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B26B0RT5.pdf
Availability of M55342E02B26B0RT5
QUANTITY
M55342E02B26B0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B26B0RT5
Internal Part NumberEIS-M55342E02B26B0RT5
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B26B0RT5
Related LinksM55342E0, M55342E02B26B0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B26B0RT5 Details Description
Related parts for M55342E02B26B0RT5
CAP TANT 1.5UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 200MA 4.2 OHM datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/16 X 1.5" datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 337NFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 36"W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 75V SCREW datasheet.pdf
FERRITE BEAD 48 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PWR JACK DC TH datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf