Vishay/Dale M55342E02B75B0RWS
M55342E02B75B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B75B0RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B75B0RWS.pdf
Availability of M55342E02B75B0RWS
QUANTITY
M55342E02B75B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B75B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E02B75B0RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B75B0RWS
Related LinksM55342E0, M55342E02B75B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B75B0RWS Details Description
Related parts for M55342E02B75B0RWS
FIXED IND 3.9NH 850MA 70 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 82POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
EVAL BOARD 2 FOR ISL9519 TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf