Vishay/Dale M55342E02B75B0RWS
M55342E02B75B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B75B0RWS
Brief Description
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B75B0RWS.pdf
Availability of M55342E02B75B0RWS
QUANTITY
M55342E02B75B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B75B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E02B75B0RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B75B0RWS
Related LinksM55342E0, M55342E02B75B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B75B0RWS Details Description
Related parts for M55342E02B75B0RWS
CONN HEADER LOPRO STR 16POS GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 66MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
TIMER SS MINI DPDT 5SECONDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V C0G 2220 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf