Vishay/Dale M55342E02B8B76RWS
M55342E02B8B76RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B8B76RWS
Brief Description
RES SMD 8.76K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B8B76RWS.pdf
Availability of M55342E02B8B76RWS
QUANTITY
M55342E02B8B76RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B8B76RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E02B8B76RWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)8.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B8B76RWS
Related LinksM55342E0, M55342E02B8B76RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B8B76RWS Details Description
Related parts for M55342E02B8B76RWS
SNAP-ON JR. BATTERY SOCKET W/LUG datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8-MLF datasheet.pdf
CONN RING 90DEG 3/0AWG 1/4" TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADR 76POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf