Vishay/Dale M55342E03B200BRT0
M55342E03B200BRT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E03B200BRT0
Brief Description
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342E03B200BRT0.pdf
Availability of M55342E03B200BRT0
QUANTITY
M55342E03B200BRT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E03B200BRT0
Internal Part NumberEIS-M55342E03B200BRT0
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E03B200BRT0
Related LinksM55342E0, M55342E03B200BRT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E03B200BRT0 Details Description
Related parts for M55342E03B200BRT0
MOSFET N-CH 30V 59A TO-220AB datasheet.pdf
PILOT LIGHT 5V INCAND RND BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SO datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN 24VDC 60X20MM 2WR datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.59"W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 160VDC datasheet.pdf