Vishay/Dale M55342E03B392ARWS
M55342E03B392ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E03B392ARWS
Brief Description
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342E03B392ARWS.pdf
Availability of M55342E03B392ARWS
QUANTITY
M55342E03B392ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E03B392ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E03B392ARWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E03B392ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E03B392ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E03B392ARWS Details Description
Related parts for M55342E03B392ARWS
INTERFACE 12KEYDISP ETHNT OP6700 datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #0 5.71" datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 43POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 6POS REAR/SCREW MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6A SOT23 datasheet.pdf