Vishay/Dale M55342E04B150APBS
M55342E04B150APBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E04B150APBS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342E04B150APBS.pdf
Availability of M55342E04B150APBS
QUANTITY
M55342E04B150APBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E04B150APBS
Internal Part NumberEIS-M55342E04B150APBS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E04B150APBS
Related LinksM55342E0, M55342E04B150APBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E04B150APBS Details Description
Related parts for M55342E04B150APBS
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4POS 1POLE PC MNT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC PROM REPROGR 512KB 20-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LOCKWASHER INT 3/8 ST ZINC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 STR CONN 10M datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf