Vishay/Dale M55342E04B172BRWS
M55342E04B172BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E04B172BRWS
Brief Description
RES SMD 172K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342E04B172BRWS.pdf
Availability of M55342E04B172BRWS
QUANTITY
M55342E04B172BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E04B172BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E04B172BRWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)172k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E04B172BRWS
Related LinksM55342E0, M55342E04B172BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E04B172BRWS Details Description
Related parts for M55342E04B172BRWS
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 1A SMA datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 900MA 740 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH SOIC-28 datasheet.pdf
2.4GHZ WIRELESS MODULE PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 100VA SPNO datasheet.pdf
HC-B16-TMS-100/M32-20G/M12SEEE datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf