Vishay/Dale M55342E04B180BRWS
M55342E04B180BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E04B180BRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342E04B180BRWS.pdf
Availability of M55342E04B180BRWS
QUANTITY
M55342E04B180BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E04B180BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E04B180BRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E04B180BRWS
Related LinksM55342E0, M55342E04B180BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E04B180BRWS Details Description
Related parts for M55342E04B180BRWS
RES SMD 75 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT PARALLEL IN 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVDS 32-VFQFPN datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf