Vishay/Dale M55342E04B24B0MWS
M55342E04B24B0MWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E04B24B0MWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342E04B24B0MWS.pdf
Availability of M55342E04B24B0MWS
QUANTITY
M55342E04B24B0MWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E04B24B0MWS
Internal Part NumberEIS-M55342E04B24B0MWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E04B24B0MWS
Related LinksM55342E0, M55342E04B24B0MWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E04B24B0MWS Details Description
Related parts for M55342E04B24B0MWS
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 400V 15A TO-3 datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
PNEUM PANEL MOUNT ADAPTER datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf