Vishay/Dale M55342E06B100ARTP
M55342E06B100ARTP picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B100ARTP
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B100ARTP.pdf
Availability of M55342E06B100ARTP
QUANTITY
M55342E06B100ARTP Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B100ARTP
Internal Part NumberEIS-M55342E06B100ARTP
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B100ARTP
Related LinksM55342E0, M55342E06B100ARTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B100ARTP Details Description
Related parts for M55342E06B100ARTP
JUMPER-H2788TR/C2065A/H2788TR 2" datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO15 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.3K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.15V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL WDT 1.5/2 BE-GE datasheet.pdf
HAR-BUS HM SHROUD TYPE AB19 PCB datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 140MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf