Vishay/Dale M55342E06B10E0PT5
M55342E06B10E0PT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B10E0PT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B10E0PT5.pdf
Availability of M55342E06B10E0PT5
QUANTITY
M55342E06B10E0PT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B10E0PT5
Internal Part NumberEIS-M55342E06B10E0PT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B10E0PT5
Related LinksM55342E0, M55342E06B10E0PT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B10E0PT5 Details Description
Related parts for M55342E06B10E0PT5
IC PC CARD CNTRLR 208-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 110MA 5.7 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf