Vishay/Dale M55342E06B127BRT0
M55342E06B127BRT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B127BRT0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 127K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B127BRT0.pdf
Availability of M55342E06B127BRT0
QUANTITY
M55342E06B127BRT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B127BRT0
Internal Part NumberEIS-M55342E06B127BRT0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B127BRT0
Related LinksM55342E0, M55342E06B127BRT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B127BRT0 Details Description
Related parts for M55342E06B127BRT0
RES SMD 1.54M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 5V 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM5088MH-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU ARM 256K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf