Vishay/Dale M55342E06B135BRWS
M55342E06B135BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B135BRWS
Brief Description
RES SMD 135K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B135BRWS.pdf
Availability of M55342E06B135BRWS
QUANTITY
M55342E06B135BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B135BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B135BRWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)135k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B135BRWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B135BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B135BRWS Details Description
Related parts for M55342E06B135BRWS
SWITCH ROTARY DP 6POS 50MM PCB datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH CMOS 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 23ZIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE .050 240POS DR TH datasheet.pdf