Vishay/Dale M55342E06B137BRWS
M55342E06B137BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B137BRWS
Brief Description
RES SMD 137K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B137BRWS.pdf
Availability of M55342E06B137BRWS
QUANTITY
M55342E06B137BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B137BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B137BRWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B137BRWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B137BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B137BRWS Details Description
Related parts for M55342E06B137BRWS
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ TO220 datasheet.pdf
BOARD EVAL LM2852X-1.8 datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 82POS datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf