Vishay/Dale M55342E06B15B0RT5
M55342E06B15B0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B15B0RT5
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B15B0RT5.pdf
Availability of M55342E06B15B0RT5
QUANTITY
M55342E06B15B0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B15B0RT5
Internal Part NumberEIS-M55342E06B15B0RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B15B0RT5
Related LinksM55342E0, M55342E06B15B0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B15B0RT5 Details Description
Related parts for M55342E06B15B0RT5
TERM PC TEST POINT LOOP .445"L datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 620 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
POE GIGA MCBASIC 2TX/SSBX-SM datasheet.pdf
1000 TB SPRING CLAMP 180 datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
220UF 400V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf