Vishay/Dale M55342E06B1B50RT5
M55342E06B1B50RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B1B50RT5
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B1B50RT5.pdf
Availability of M55342E06B1B50RT5
QUANTITY
M55342E06B1B50RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B1B50RT5
Internal Part NumberEIS-M55342E06B1B50RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B1B50RT5
Related LinksM55342E0, M55342E06B1B50RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B1B50RT5 Details Description
Related parts for M55342E06B1B50RT5
CONN HEADER 4POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 4A 16TQFN datasheet.pdf
LED IND 3MM BI-LVL RD/GN WH DIFF datasheet.pdf
LED ASMT-JX3X WM WHT 3100K 6SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.5A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
RES SMD 7.96KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 360MA SOT323 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 800MA 120 MOHM datasheet.pdf