Vishay/Dale M55342E06B20B0RT1
M55342E06B20B0RT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B20B0RT1
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B20B0RT1.pdf
Availability of M55342E06B20B0RT1
QUANTITY
M55342E06B20B0RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B20B0RT1
Internal Part NumberEIS-M55342E06B20B0RT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B20B0RT1
Related LinksM55342E0, M55342E06B20B0RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B20B0RT1 Details Description
Related parts for M55342E06B20B0RT1
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .022-.025 30AU datasheet.pdf
FLEX CURNT TRAN DM-II/DMII PRO datasheet.pdf
TRANS NPN 20VCEO 50MA SMINI-3 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
LENS CAP DOME RED LT SOCKET datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf